Back to Top

CSU-Pueblo hosts Annual STEM Design Contest

Release Date: April 21, 2015

Cora Zaletel

Executive Director, External Affairs

Colorado State University-Pueblo

(719) 549-2810

PUEBLO - Pueblo West High School and the Pueblo School of Arts and Sciences unseated the defending champions (Engineering and Biomedical Sciences and Connect Charter School) at the 2015 Colorado State University - Pueblo Engineering, Science and Technology Design Contest. Approximately 300 students from eight high schools and seven middle schools competed in the seven-event competition on April 18 in the Life Sciences Building and the Technology Building.

Pueblo-s School for Arts and Sciences (PSAS) took first in the middle school competition followed by Connect Charter School and North Middle School (Colorado Springs). Pueblo West High School won the high school division followed by School of Engineering and Biomedical Sciences and Doherty High School (Colorado Springs). Faculty and student clubs within the CSU - Pueblo College of Education, Engineering, and Professional Studies conducted the event.

Individual Competition Results Follow:

MIDDLE SCHOOL DIVISION

Mousetrap Vehicle

1st Place Connect Charter School - Cole Johnson, Nick Marin, Tyler Kins

2nd Place PSAS - Courtney Felzien, Carson Farnworth, Gaby Johnson

3rd Place Connect Charter School - Alanna Jackson, Taylor Shellenberger, Rachael Appenzeller

Mousetrap Catapult

1st Place Connect Charter School - George James, Diego Hernandez, Joshua Thatcher

2nd Place North Middle School - Kalilia Mostert, Makenna Garcia, Scott Prieve

3rd Place Connect Charter School - Noah Hite, Josh Zupan, Sean Johnson

Bridge Building

1st Place PSAS - Haley Hibler, Alyssa Scheiber, Bailee Phillips

2nd Place PSAS - Dulce Garcia, Aja LeDoux, Katrina Driggers

3rd Place PSAS - Franchesca Selle, Megan Hibler, Jeremiah Vigil Medina

On-Site Construction

1st Place PSAS - Juliana Kelley, MacKenzie Turner, Sadie Dunaway

2nd Place Connect Charter School - Jillian Downs, Tyler Ashcraft, Alexandria Akinchina

3rd Place Jenkins Middle School - Katelyn Zaiger, Eunjeong Lee, Andrew Schaad

Concrete Barge

1st Place Connect Charter School - Kade Poteet-Herrera, Nikola Jaksic, Claire Hollenstine

2nd Place PSAS - Sophia Markuson DiPrince, Aidan Jarrett, Lani Martinez-Fear

3nd Place Connect Charter School - William Blackwell, Mallory Miller, Emma Hollenstine

Key Punch

1st Place PSAS - Aja LeDoux, Dulce Garcia, Sophia Markuson DiPrince

2nd Place PSAS - Courtney Felzien, Carson Farnsworth, Gabby Johnson

3rd Place PSAS - Toni Soto, Kylie Santisteven, Tatyana Jones

Say It, Do It

1st Place North Middle School - Leah Goodloe, Alexander Ruiz

2nd Place Pueblo School for Arts and Sciences - MacKenzie Turner, Calvin Garcia

3rd Place Connect Charter School - Zion Becker, Josh Thatcher

HIGH SCHOOL DIVISION

Mousetrap Vehicle

1st Place School of Engineering and Biomedical Science - Acacia Dasher, Troy Boski

2nd Place Pueblo West High School - Eric Sun, Tony Sun, Caroline Cavender

Mousetrap Catapult

1st Place School of Engineering and Biomedical Sciences - Aaron Duran, Mark Hedrick, Parker Marino

2nd Place Pueblo West High School - Ryan Tseng, Kyra Jensen, Alissa Huber

3rd Place Doherty High School - Nancy Bishara, Xavier Perez, Chloe Bryant

Bridge Building

1st Place Pueblo West High School - Ian Miles, Sarah Diderickson, Vanessa Martinez

2nd Place Alamosa High School - Adriana Rael, Gihan Cardona, Audrey Moser

3rd Place School of Engineering and Biomedical Sciences - Colton McClure, Thomas Coffield

On-Site Construction

1st Place School of Engineering and Biomedical Sciences - Chris Sefcovic, Casey Freeburg

2nd Place Pueblo West High School - Andrea Mena, Hanna Herr, Ali Doyle

3rd Place Alamosa High School - Vanessa Thong, Devon Rodriquez

Concrete Barge

1st Place Pueblo West High School - Jack Johnson, Sarah Sanchez

2nd Place School of Engineering and Biomedical Sciences - Hunter Willits, Kyle Naylor, Grant Willits

3rd Place Alamosa High School - Elixa Wright, Jessica Archuleta

Key Punch

1st Place Pueblo West High School - Andrea Mena, Jack Johnson, Tony Sun

2nd Place Doherty High School - Nancy Bishara, Andrew Beehler, Chloe Bryant

3rd Place Alamosa High School - Brenna Rivale, Elena Arredondo

Say It, Do It

1st Place Doherty High School - Dakota Coultrip, Xavier Perez

2nd Place Pueblo West High School - Sarah Diderickson, Ian Miles

3rd Place Pueblo West High School - Ryan Tseng, Kyra Jensen

Participating high schools included Alamosa, Colorado Springs- Doherty, Denver-s Westminster, Pueblo West, and the Pueblo School of Engineering and Biological Science. Middle schools registering teams include; Colorado Springs-s Jenkins, North, and Sabin; and five middle schools from Pueblo: Connect, Heaton, Pueblo School for Arts and Sciences, Roncalli STEM Academy and Paragon Opportunity School.

For more information, contact Dr. George Dallam, competition chair, at 719.549.2619 or Dr. Sylvester Kalevela, interim dean of the College of Education, Engineering, and Professional Studies, at 719.549.2696.

Colorado State University - Pueblo is a regional, comprehensive university emphasizing professional, career-oriented, and applied programs. Displaying excellence in teaching, celebrating diversity, and engaging in service and outreach, CSU-Pueblo is distinguished by access, opportunity, and the overall quality of services provided to its students.

Back to Top